Samsun Fen Bilimleri

Beslenme

Beslenme
2021-03-11
OKULDA BESLENME VE SAĞLIKLI YAŞAM

Yeterli ve dengeli beslenme, okul çağındaki çocuklarda sağlıklı büyüme ve zihinsel gelişim için cok önemlidir.
 Çocukların okulda geçirdikleri süre boyunca enerji ve besin öğeleri gereksinimlerini karşılayacak, severek tüketebilecekleri, bütün besin gruplarının yer aldığı, çeşitli ve dengeli menüler hazırlamaktadır. Hazırlanan okul menülerinde, çocukların günlük enerji, protein, vitamin ve mineral ihtiyaçları dikkate alınmakta ve okul yönetimi ile birlikte onaylamaktadır. Kahvaltı, yemek ve ara beslenme saatlerinde servis edilen tüm yiyecekler günlük olarak okul mutfağında hazırlanıp pişirilmektedir. Sağlığın korunması esas alınarak yiyecek hazırlamada taze, günlük ve katkısız ürünler tercih edilmekte, besin değeri kayıplarını önlemek için sağlıklı besin hazırlama ve pişirme yöntemleri kullanılmaktadır.

Sağlıklı yaşam için su tüketimi ve hareketli hayatın önemini de vurgulayan pek çok bilgilendirme çalışmaları ile bu konulara da dikkat çekilmektedir.

OKULDA GIDA GÜVENLİĞİ

Gıda güvenliği, tüketilen yiyecekler için, hammadde seçiminden başlayarak tüketildiği ana kadar geçen süreci kapsayan bir yaklaşımdır. 

Kullanılan hammaddeler ulusal ve uluslararası kalite standardı belgelerine sahip, bakanlıkça onaylı, Türkiye'nin seçkin firmalarından tedarik edilmekte, kullanımına okul yönetimi ile birlikte karar verilmektedir. Hammaddeler kabul sırasında bir dizi kontrolden geçirilmekte, depo ve ürün kontrolleri günlük yapılarak sonuçlar kayıt altına alınmaktadır. Yemeklerin tüm hazırlık ve pişirme aşamaları ile servis öncesi son kontrol sonuçlan da kayıt altına alınarak tüm süreç izlenebilmekte, yiyeceklerden alınan şahit numuneler 72 saat süre ile saklanmaktadır.

Ortam ve ekipman hijyeninin etkinlik ve sürekliliği ile servis alanları ve depoların haşere ve diğer zararlılara karşı kontrolü için periyodik çalışmalar yürütülmekte, çalışanlarımız için düzenlenen eğitimler ile sağlık kontrolleri de periyodik olarak izlenmektedir.