Samsun Fen Bilimleri

Lise(Anadolu/Fen)

Lise(Anadolu/Fen)
2021-03-11
9.Sınıflar öğrencinin LGS sürecini tamamlayıp lise öğrenimine başladığı yıldır.Bu sınıfta öğrenci haftada 15 saat yabancı dil eğitimi görerek hem hazırlık sınıfı okumuş hem de matematik ve fen derslerinin temelini alarak lise eğitimine başlamış olur.

FEN BİLİMLERİ OKULLARININ ÜÇ TEMEL HEDEFİ VARDIR:

 1. Akademik Başarı
 2. Dil Eğitimi
 3. Sanatsal ve Sprotif Beceri


AKADEMİK BAŞARI

9.Sınıflar öğrencinin LGS sürecini tamamlayıp lise öğrenimine başladığı yıldır.Bu sınıfta öğrenci haftada 15 saat yabancı dil eğitimi görerek hem hazırlık sınıfı okumuş hem de matematik ve fen derslerinin temelini alarak lise eğitimine başlamış olur. Ayrıca bu sınıfta,ayrılacak okuma etkinliği saatleriyle öğrenci Türk ve Dünya edebiyatının önemli yapıtlarını okuyup tartışarak hem okuma alışkanlığı hem de okuduğunu anlama ve yorumlama becerisi kazanır.

10.Sınıf öğrencileri haftada 8 saat yoğun bir yabancı dil eğitimi görürken aynı zamanda alanıyla ilgili temel dersleri işler.Ayrıca sonraki ek programlarla 8. ve 9. sınıf konularının tekrarı yapılarak YKS için ilk süreç başlar.

AKADEMİK BAŞARI İÇİN ATP (Akademik Takip Programı)

Öğrencilerin eksik olduğu konularda,gerek birebir gerekse grup halinde konu anlatımı-öğretimi,o konu ile ilgili soru çözme programıdır.Böylece öğrenci konu eksikliklerini giderdiği gibi geliştirici ATP ile notunu yükseltme olanağına da sahip olur.

ÖĞRETMEN KADROSU

İyi bir eğitimin iyi bir öğretmen kadrosuyla olacağı gerçeğiyle alanında güçlü,bilgi ve birikimiyle öz güven sahibi,çocuklarla iletişim kurabilen dershane-okul geleneğini iyi bilen bir öğretmen kadrosuna sahibiz.

SORU BANKOSU

Öğrenci eksik olduğu dersten bir plan eşliğinde tek tek soru bankosuna çağırılarak tenefüslerde soruları çözülür.Öğretmen hazırlanan formu doldurarak yapılan çalışmaları her cuma idareye bildirir,idare de veliyi bilgilendirir.

ETÜT VE DANIŞMALAR

Fen Bilimleri öğrencileri anlayamadığı konuları ATP'de tamamlar,son dersten sonra ayrılan zaman dilimi içinde de öğretmenlerine çözemediği soruları birebir sorarak eksikliklerini giderir.

KULÜP ÇALIŞMALARI

Liselerde haftalık iki saat kulüp çalışmaları yapılır.
Lise kulüpleri arasında 

 1. Yaratıcı Bilim Kulübü
 2. Tiyatro Kulübü
 3. First Lego Lig(FLL)
 4. MUN (Model United Nations) Kulübü
 5. DI (Destination Imagination) Kulübü


YARIŞMA - ETKİNLİK VE PROJELER

Fen bilimleri öğrencilerinin gerek ulusal gerekse uluslarlarası alanda önemli birçok proje,etkinlik ve yarışmaya katılması sağlanır.
Bunlar arasında

 1. First Lego Lig
 2. MUNF Konferansı
 3. DI Turnuvası
 4. TEDx Samsun Fen Bilimleri Konferansı
 5. Türkçe Tiyatro
 6. Pentatlon Yarışması
 7. Bilim Şenliği-Pi Günü
 8. Tübitak
 9. Şiir Gecesi
 10. Yazar Söyleşileri... sayılabilir.


3D EĞİTİM

Amerika ve İngiltere'de yapılan bilimsel araştırmalar göstermiştir ki 3D teknolojisi ile eğitim yapan sınıflar %40 daha fazla başarılı olmuşlar,derse ilgileri ve dersi anlama hatırlama oranları diğer sınıflara göre çok ciddi şekilde artmıştır.Bu nedenle yaratıcı fikirlerin her gün daha da geliştiği hayatımızda Fen Bilimleri öğrencileri matematik,fizik,kimya,biyoloji ve coğrafya derslerini 3D sinema teknolojisiyle işliyor.

LABORATUVAR EĞİTİMİ

Eğitim kurumlarında iyi bir fen eğitimi ancak laboratuvarlarda deney uygulamalarının yapıldığı,ezbercilikten uzak derslerle mümkündür.Yaparak,yaşayarak öğrenme derin izli,uzun süre kalıcıdır genelleme olanağı sağlar,yaratıcılığı teşvik eder,problem çözme yeteneğini geliştirir.
Fen Bilimleri Okulları fizik,kimya ve biyoloji derslerini uluslararası standartlara uygun laboratuvarlarda gerçekleştirerek öğrencileri bu alanda en iyi şekilde yetiştirir.

SOSYAL ETKİNLİKLER

Her öğrenci boş vakitlerinde spor,resim,müzik,bilim,gezi ve fotoğrafçılık...gibi değişik alanlarda çalışmalar yaparak hem sosyal gelişimini tamamlar hem de sınav stresini en aza indirir.